prostownik

Co z tym akumulatorem?

Zwykle działa bez zarzutu, dopóki przy przekręceniu kluczyka silnik odpala, zapominamy w ogóle o czymś takim jak bateria akumulatorowa. Gdy się całkowicie rozładuje, przypominamy sobie o jej istnieniu. Jeśli jesteśmy przezorni, mamy środki zaradcze. Gorzej, gdy nawet o nich zapomnimy.

Akumulator bez zarzutu

Chcielibyśmy nie mieć kłopotów z odpalaniem ciągnika. Jeżeli pomyślimy o posiadaniu prostownika do maszyn rolniczych o dużej mocy (800 A) to już mamy sukces osiągnięty. Wystarczy, że będziemy pilnować stopień naładowania akumulatora i w porę go doładowywać. Oszczędzi to nam dużo nerwów i czasu. Wykonywanie pracy bez niepożądanych postojów daje nam bardzo dużo satysfakcji i zaplanowane prace wykonamy na czas.

Czasami jednak taka zapobiegliwość nie wystarczy, gdy np. maszyna pracuje podczas dużych mrozów. Takie warunki pogodowe mogą wpłynąć na szybsze wyeksploatowanie się baterii. Najlepsze prostowniki to takie, które doładują nam akumulatora w możliwie jak najszybszym czasie. Szukajmy więc takich, które oprócz wymaganej wysokie mocy mają również dołączony rozruch z porządnymi grubymi miedzianymi kablami, których końcówki wyposażone w szczypce są wyraźnie oznakowane. Czerwone do plusa, czarne do minusa.

Konserwacja

Każdy sprzęt wymaga konserwacji. Pamiętamy już o doglądaniu maszyny rolniczej, jej systematycznego przeglądu technicznego łącznie z akumulatorem. Miejmy też na uwadze odpowiednie przechowywanie prostownika, by nie był narażony na korozje, zalanie, lub uszkodzenia mechaniczne. Dobrze przechowywany i eksploatowany sprzęt potrafi nam zadziwiająco długo posłużyć. Nie wymaga żadnego specjalistycznego obchodzenia się z nim. Wystarczy, by był w miejscu suchym. Zadbać należy o jego czystość. Przetarcie szmatką kurzu to żadna ujma dla konserwatora.

Bezpieczeństwo

– Używajmy sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem.

– Zadbajmy, aby podczas ładowania akumulatora nie kręciły się w pobliżu dzieci.

– Nie palmy papierosów, gdy bateria jest pod napięciem.

– Nie stosujmy ładowania akumulatora w pobliżu otwartego ognia.

– Uważajmy, aby nie było w pobliżu żadnego iskrzącego sprzętu podczas pracy prostownika.